Brisel, glavni i najveci grad Belgije nezvanicni je centar Evrope, grad cokolade, piva, pomfrita za koji Belgijanci tvrde da je nastao upravo kod njih, vafla, crtanih romana i naravno EU, ali i grad sa mini-sarmom Pariza, grad starih raskosnih gradjevina koje okruzuju impresivni trg Grand Place, grad starih uskih, poplocanih ulicica, lijepih restorana i bogate ponude.

Cesto se moze procitati da mnogi koji posjete Brisel budu ugodno iznenadjeni ugodjajem sa zivopisnih briselskih ulica, kontrastima koji se srecu na svakom uglu, zivoscu grada, razlicitosti kultura i ponudom restorana kao i malih kafea i poslasticarnica koji serviraju po sporednim ulicama i velikim trgovima stvarajuci ugodjaj sa ulica juznijih zemalja. Tu je svakako i sarm francuskog jezika koji se cuje na ulicama i kojim govori velika vecina stanovnistva Brisela.

Cokolada je ono sto se prvo uoci u Briselu. Ogromni izlozi prepuni tradicionalne cuvene belgijske cokolade za koju su nekada u istoriji Belgijanci za sebe rezervisali najbolja kakao zrna su gotovo nezaobilazni. Cokolada se prodaje u svim mogucim oblicima i pakovanjima po cijenama koje su dosta visoke, a briselski aerodrom je mjesto na kojem se godisnje proda najvise cokolade na svijetu.

Belgija je vec je poznato zemlja piva, tako da pored cokolade i pivo dominira ulicama Brisela. Na trgu Grand Place nalazi se i restoran Le Roy koji je nedavno bio po svim medijima zbog fotografije Angele Merkel, Macrona i ostalih politicara koji su svratili na pivo.

Miris cokolade nadmasuje samo miris vafla koji se peku posvuda i sluze na stotine nacina, a na svakom koraku se mogu vidjeti ljudi koje ih nose u rukama ili stoje i jedu.

Nesto sto je svakako najveci simbol Brisela je mala skulptura-fontana Manneken Pis iz 1619. godine, a iako je visoka tek 60 cm i smjestena u sporednoj ulici privlaci mnogobrojne turiste. Postoje i mnoge price kako je zapravo nastao, a obicaj je i da se oblaci u odjecu prilikom raznih dogadjanja kako u Belgiji tako i u svijetu.