Prije 5000 godina jedan kineski car je sjedio ispod drveta i pio kuhanu vodu u koju je sa drveta palo nekoliko listova i voda se pretvorila u mirisni obojeni napitak. Tako je, kaze legenda, nastala prva solja caja.
Fotografija na vrhu je iz jednog londonskog kafea, caj je Earl Grey, a serviran je u malim cajnicima sa cjediljkom koji sadrze otprilike dvije solje i odlicno drze toplotu.
U Engleskoj se caj tradicionalno servira sa mlijekom i inace mnogi ljudi uobicavaju dodavati mlijeko u caj. Neke vrste cajeva postaju na taj nacin pitkije, a nekim vrstama mlijeko obogati okus. Medjutim, dodavanje mlijeka u caj pored prednosti ima i mane.
Posljednjih godina podijeljenja su misljenja o mlijeku, pa su se mnogi nasli u nedoumici da li ga piti ili ne piti. Tako su radjena i mnoga istrazivanja o mlijeku koje se dodaje caju, pa postoje mnogi razliciti rezultati. Najnovija istrazivanja dosla su do rezultata da mlijeko koje dodajemo u nas caj nije dobro, jer proteini iz mlijeka vezu dobre tvari iz caja, pa tako caj gubi zdravo djelovanje na nas organizam.
Jedno su svi saglasni, a to je da sto caj duze stoji prije nego ga procijedimo, sadrzi vise dobrih tvari koje djeluju u nasem organizmu kao antioksidanti.
Pijete li ponekad caj sa mlijekom?
Za sve cajoljupce vise o caju u nekim ranijim pricama:
Bila sam u Engleskoj i nisam imala hrabrosti probati čaj s mlijekom. Koliko god je to njima uobičajeno, meni je totalno nespojivo.
Kraj svih nas kafoljubaca, imamo i jednog cajopijca u porodici. …Crni caj je blazi sa mlijekom (kako mi je receno), dok ostale (svjetlije) treba piti same. Tu naravno ne spadaju ‘nasi’ biljni cajevi u kategoriju.
Redovito par kapi mlijeka u crne engleske čajeve (earl gray, breakfast tea etc), u bijeli, zeleni ili biljni naravno nikad.