Internet je danas sastavni dio nasih zivota i mnogi ce reci da bi bio nezamisliv bez njega, ali isto tako i znacajni dio privrednog razvoja. Zato je internet i veliki potrosac energije, a smatra se da 2% ukupne elektricne energije koja se potrosi na svijetu odlazi samo na internet i da je broj u porastu.

Facebook na primjer ima viziju koristenja zelene energije, a mi kao korisnici danas imamo i mogucnost da izaberemo tzv. zelene trazilice trazilice kada zelimo na internet. Google je najrasprostranjenija trazilica, rijec “guglati” je usla u nase rijecnike bez obzira u kojem dijelu svijeta zivimo, ali neke nove alternativne trazilice zasluzuju da se cuje za njih. Jedna od njih je sigurno Ecosia za koju je ideja nastala jos 2008. godine.

Idejni tvorac i osnivac ove alternativne trazilice je Christian Kroll, a glavni projekat je da veliki dio zarade od razlicitih reklama i linova na strani ide za posumljavanje. Cilj mu je bio da do 2015. posadi milion stabala ili najbolje jedno stablo svake sekunde. Sadnja stabala pomaze prirodi, ali i lokalnom stanovnistvu Afrike daje mogucnost zarade za zivot, stabla unose zivot, vodu, biljke i zivotinje u isusena gola podrucja, ali sto je narocito vazno lokalno stanovnistvo moze od zaradjenog novca poslati djecu u skolu, a sve o poslovanju Ecosia trazilice se objavljuje javno.

Sve sto mi mozemo uciniti je da nase sljedece trazenje bude na ovoj zelenoj trazilici.

Koliko je stabala posadjeno do sada pogledajte ovdje.

Procitaj sljedece Facebook gradi bazu podataka u Danskoj