Globalizacija, nove stvari, tehnologija, fenomeni, umjetnost sve to donosi nove pojmove i rijeci u nas jezik. Blog, podcast, spam, usb… Prozimanjem razlicitih kultura neke rijeci se cesto iz jednog jezika ukorijene u druge, a jedan od najcescih razloga je hrana.
Pizza, pasta “al-dente” ili pojmovi iz italijanske kafa-kulture kao cappuccino i espresso jednostavno se ne mogu izbjeci.
Tako su postali sasvim uobicajeni nazivi iz razlicitih kultura i kuhinja poput rijeci bruschetta, pesto, tagine, gazpacho, guacamole, tapas, i jos mnoge druge.
Danas u nasim kuhinjama stoje bulgur i couscous, a malo je mjesta brze hrane koja ne prodaju kebab ili shawarma. Lista bi mogla biti i duza, ali cemo se zaustaviti kod rijeci hummus.
Kao sto se rijec hummus uselila u nase rjecnike, tako je sam hummus osvojio mnoge ljubitelje hrane i specijaliteta iz drugih dijelova svijeta, a gotovi hummus postao je dio svakodnevne ponude u gotovo svim supermarketima.
Hummus

U eri revolucije u ishrani, koja je velikim dijelom zapocela zbog interneta nemoguce je bilo ne cuti za hummus, namaz Srednjeg Istoka koji se pravi od slanutka i samljevenih sezamovih sjemenki, poznatije kao tahin pasta. Ime mu potice od arapske rijeci hummus sto znaci slanutak ili leblebija, a najcesce se jede namazan na tanki kruh.
Rijec hummus se pise sa dva M, jer je humus sa jednim M organska zemlja nastala razgradnjom biljaka i slicno.
Vodi se i vjecna debata ko je zapravo izmislio hummus, takozvani hummus-rat izmedju Libanona i Izraela, kao i to kako pravi hummus treba izgledati, koju konsistenciju treba imati i koji zacini mu se zapravo trebaju dodavati, ali je jedno sigurno da je hummus zdrav i ukusan namaz.


Potrebni sastojci
- 1 limenka slanutka 400 gr
- 1, 5 kasicice praska za pecivo
- 1 velika kasika tahin ili tahini paste
- Malo bijelog luka
- 1 manji limun (sok)
- So
- Dimljena ili obicna susena paprika
- Maslinovo ulje
- 4 – 5 kasika vode
Sve sastojke osim vode dodati u blender i izmiksati dodajuci postepeno vodu tako da se odredi gustoca. Servirati umucen hummus preliven maslinovim uljem i eventualno susenim ljutim papricicama. Ako zelite, slanutak mozete skuhati i sami, a hummus ce onda biti jos ukusniji.
Hummus je pored sto je ukusan i zdrav i hranljiv namaz koji rado jedu i djeca, a bezbroj je ideja gdje se, kako i sa cime moze sluziti i kombinovati.
Na danasnjim fotografijama je humus dio obroka sa arapskim pecivom Manakish, kiselim kupusom, umakom od cilija, pireom od avokada i svjezim paradajzom sa origanom.

Kako napraviti Tahin

Tahin ili tahini se pravi od preprzenih sjemenki sezama, zbog cega se jos naziva i sezam pasta, a pored Srednjeg Istoka rasprostranjen je i u sjevernom dijelu Afrike.
Postoje tamni i svijetli tahin. Dok je tamni pravljen od neoljustenog sezama, svijetli se pravi od oljustenih sjemenki.
Pored toga sto se tahini koristi kao jedan od dva glavna sastojka hummusa, tahin se koristi i kao dodatak raznim jelima i jelima sa krompirom.
Danas se tahini pasta kupuje uglavnom u staklenkama, ali ako niste u mogucnosti da ga nadjete u vasoj trgovini, mozete ga veoma lako i napraviti.
Potrebni sastojci su:
- Pola kilograma sezama
- 2 dcl maslinovog ulja
Postupak izrade tahin paste:
- Ohladiti ih i izmiksati u blenderu zajedno sa uljem
- Sezamove sjemenke prziti na suvoj tavi 5 do 10 minuta mijesajuci i pazeci da ne zagore
Tahini se moze cuvati u frizideru u zatvorenoj staklenci. Obicno se cvrsci dio slegne na dno, a ulje ispliva na povrsinu sto znaci da ga treba promijesati prije upotrebe.

Veoma interesantno! Humus jos nisam probala a sve se zalijecem da ga isprobam ali sumnjam da bi se mojima svidio pa stalno odlazem isprobavanje.
Slobodno isprobaj, svidjece ti se!