Jelovnik za cijelu sedmicu

Svima koji svakodnevno kuhaju dobro je poznato ono “sta skuhati danas” ili ono kad se u trgovini hodajuci izmedju rashladnih vitrina pokusavamo inspirisati, a ne uspijeva nam da se sjetimo imamo li kod kuce tjesteninu ili krompir. Takva vrsta kupovine na putu od posla do kuce zna biti i skuplja verzija, pogotovo ako ne ostaje dovoljno vremena da se udje u vise trgovina i uporede cijene.

Zato je dobra ideja pravljenje sedmicnog plana ishrane koji stedi vrijeme, a i novac.  Kako napraviti dobar sedmicni plan?

1) Prije svega do izrazaja dolaze sposobnosti za planiranje i organizaciju, jer je to znacajan dio u svakom poslu, pa tako i u ovom, a u planiranju moze ucestvovati cijela porodica. Vrijeme koje se potrosi za planiranje vikendom je neznatno u odnosu na vrijeme koje ce se potrositi za svakodnevni odabir i kupovinu. Plan je potrebno napisati na papir po danima, okaciti na primjer na frizider i slijediti ga.

2) Za pocetak nam mogu posluziti reklamne novine koje razni trgovacki lanci salju na nasa vrata ili posjeta njihovim stranama na internetu. Ako je na ponudi na primjer riba koju volite, uvrstite je u sedmicni plan.

3) Dobro je i voditi racuna koja se namirnica koristi za pripremanje vise raznih jela, kao i to da predvidjene ostatke namirnica uklopite u plan za sljedeci dan. Ako jedan dan imate supu, jedan dio se moze planirati za risotto sljedeceg dana. Kupovinom sezonskih namirnica ustedicemo najvise, jer su one cesto i najpristupacnije. Kupus bi se na primjer mogao naci jednom sedmicno na jelovniku cijele jeseni.

4) Jedan dan u sedmici, na primjer petak, u planu moze stajati kao “isprazni frizider dan” kada se od ostataka povrca, sira i ostalog moze napraviti pizza ili slicno.

Pored jelovnika za cijelu sedmicu neizbjezna je i lista za kupovinu, a pridrzavajuci se liste ustedi se ne samo vrijeme nego i novac, jer zapravo najvise novca se potrosi na ono sto nije na listi, na tzv. impuls kupovinu.

Sedmicni plan i lista za kupovinu smanjice broj odlazaka u trgovinu u toku sedmice, ali ne smijemo zaboraviti ni preglednost kuhinjskih ormara, frizidera i zamrzivaca u cilju smanjenja bacanja hrane.

Sta je vase misljenje o ovakvim planovima?

16 odgovora na “Jelovnik za cijelu sedmicu”

  1. Ja obavezno isplaniram jelovnik za cijelu nedelju ali nekad uskoci po nesto sa strane pa ne stignem da napravim bas sve sto sam planirala ali se obavezno trudim da prije polaska na pijacu na pr osmislim sat ce mi trebati za nedelju dana. Sto se tice prodavnice zivimo odmah do jednog velikog marketa koji je i najbolji u nasem gradu tako da tu kupujem hleb svakog dana a onda i sve ostalo sto mi treba tako da mi je to jos lakse da osmislim.
    Ove nedelje sam na pr kupila jednu muskatnu tikvicu i u nedelju sam pravila pitu od tikve i sira, blitve i sira i od poriluka i sira. Tikva je bial za mene a ostali su dobili druge dvije jer bas ne vole tikvu. Ponedeljak supica sa pilecim mesom +rizoto od tog istog mesa iz supe, raznog povrca i ostatka praziluka
    utorak pizza
    srijeda corba od ostatka od tikve+ snicle i peceni krompir
    cetvrtak tj danas opet pizza jer mi je ostalo pola pakovanja sampinjona u frizideru
    sjutra ce biti opet neka corbica+ paprike na kajmaku+neko meso na brzaka
    Eto primjer mog planiranja 🙂 mozda nekom bude od koristi

  2. Kod planiranje teze uspeva, ali trudimo se. Nemam normalnu prodavnicu blizu kuce tako da ponekad nesto smislim, a onda vidim da nemam sastojaka u frižideru. A uvek sam u potrazi za receptima koje možemo spremiti jedan dan, a jesti sledeci…

  3. Baš mi i ne ide planiranje od ruke – ponekad znam što ću kuhati sljedeća tri dana, a neki put se dogodi da je već 10-11 sati, a ja još uvijek nisam dobila inspiraciju za taj dan. Jedno vrijeme sam zapisivala tjedni jedni jelovnik i odlično je funkcioniralo a stvarno se više ne mogu sjetiti zašto sam to prestala raditi.

  4. Meni se najviše svidja tvoj plan za subotu 😉 heheh
    Moj plan ide obično za 2-3 dana unaprijed, a i to se često promjeni.
    Mada, slažem se s tobom da bi trebalo na duže planirati, uvesti kao naviku i držati se toga kolko je moguće.

  5. Mislim da su ovakvi planovi odlični!
    Ja uglavnom kupujem po spisku jer sam i sama iskusila šta znači otići u super market bez spiska…obično kupim sve ono što ustvari već imam:)
    E sad što se tiče plana po danima ti je već teže kod mene jer obično kad dođem sa posla zavirim u fridž i pripremam šta mi se jede. Miljan nije zahtevan pa je sa njim lako:)
    Mislim da ovo funkcioniše kad je dvoje odraslih u pitanju.Već porodica sa više članova ne bi mogla ovako.

  6. Da sam zaposlena, sigurno bih imala plan. Imam i ovako, neku vrstu plana, ali pošto sam kod kuće i volim da kuvam, onda gledam da svaki obrok bude različit, i takav, detaljni plan nemam, ne koristim.

  7. budući da trenutno imam doma člana obitelji koji se brine za ručkove tokom radnog tjedna nemam potrebe ništa planirati, ali za vikende si isplaniram unaprijed, a ljeti kad je svega na vrtu odem pokupim sve što ima i napravim fini ručak 🙂 to mi je nadraži dio godine

  8. po takav plan sam krenula po Internetu pretraživati – nemam više nikakvih ideja a od rješenja u zadnji momenat mi se čini da potrošimo 3 puta više …. nego, ima li negdje prijedloga zaista jer do sad sam naišla samo na sedmične jelovnike privatnih staračkih domova (ako neću ići po stranicama na engleskom, gdje nije jezik problem nego jela i namirnice…)? Radimo do kasno (kući smo oko 6), a dijete ima 12 godina; svaki konkretan menu (jer do “potrebe planiranja” sam došla sama 🙂 ) je dobrodošao …pozdrav!
    p.s. sjećam se i mame kako ponavlja “toliko je lakše skuhati nego smisliti šta!”

Komentari su onemogućeni.