Morski sipak ili nar je jako zanimljiva vocka za koju se zna jako dugo, cak nekoliko hiljada godina. Ne zna se tacno odakle potice, ali se pominjala kod mnogih starih naroda kao voce plodnosti. Mnogi misle da potice iz Irana ili Afganistana.
Cesto se pominje u orijentalnim bajkama, a srecemo je i u mnogim knjizevnim djelima. Ako ste citali Haled Hoseiniev roman ”Lovac na zmajeve”, sjeticete se drveta morskog sipka. Drvo morskog sipka ima izuzetno lijep cvijet, pa se u nekim krajevima gaji i zbog toga. Ima ga dosta u Granadi u Spaniji. Misli se da je Granada dobila i ime po njegovom latinskom nazivu. Latinski granatum znaci mnogo kospica. Odatle naziv granat srecemo u dosta jezika.
U zavisnosti odakle dolazi, morski sipak moze biti sladak ili kiselkast. Od njega se prave sokovi, deserti, sladoledi, a u zadnje vrijeme se koristi dosta i za razne vrste salata. U mnogim zemljama morski sipak je dobio epitet “superfood“, jer se smatra da je bogat antioksidantima. Sto je boja povrca i voca jaca i tamnija, to je i zdravije tvrde najnovija istrazivanja.
U posljednje vrijeme su se pojavili produkti za njegu koze sa dodacima ulja iz kospica morskog sipka. Smatra se da stiti kozu od stetnog uticaja sunca, sprecava starenje koze i stvaranje bora.
U zadnje vrijeme bezbroj je recepata za salate sa morskim sipkom. Evo mog.
Salata sa crvenim kupusom, narom i orasima
Potrebno je:
- 1/3 crvenog kupusa
- 1 nar
- 1/2 romaine salate
- 1 kisela jabuka
- 6 – 7 oraha
Jabuka daje dovoljno svjezine salati, tako da je nije potrebno posebno zacinjavati.
Volite li vi morski sipak?
Nar, kako ga mi zovemo jako volim i sve dok nisam otkrila lak način čiščenja izbegavala sma ga tj. uvek sam ga nekome drugom davala da ljušti i trebi. A onda sam negde videla da se nar podeli na dva dela pa se onda u velikoj šerpi ljušti pod vodom. Napuniš šerpu hladnom vodom, zaronip ruke sa narom i ljuštiš. Zrnca padaju dole, kožica pliva a ništa ne prska.Divota. Kod nas se malo koristi u prehrani, tj. blogerice ga koriste u poslednje vreme i to mi se jako sviđa.
Hvala ti za savjet. Stavila sam link na FB. Jeste da je na danskom, ali se moze pogledati postupak. Nadam se da ce ti koristiti. Pozdrav
Nar je moje omiljeno voce. Koristim ga i u salati, a i kao desert. Svedski naziv mu je granatäpple (äpple je jabuka) 😀
Mi kazemo granatæble Æble je jabuka. Pozdrav
Granátové jablko, moje omiljeno voće. Najviše ga volim jesti samog, bez ikakvih dodataka, odvajati zrno po zrno i uživati u ukusu i mirisu koji meni miriše na ljeto i Mostar.
I ja ga volim onako kako jeste. U Engleskoj se moze kupiti samo zrno, pa je dovoljna samo kasika. Pozdrav
Jako volim nar, ali nikada ga ne koristim za spremanje hrane. Dosta mi je skup za to, pa ga najcesce pojedemo svezeg, onako samog… 🙂
Pozdrav!
Tako je i najbolji i meni. Da, poskup je svuda, osim jednog perioda kad je puna sezona, pa je malo povoljniji. Hvala za tvoj komentar. Pozdrav
Obozavam nar (pomegranate). Svjez mi je najbolji, mada ne volim da ga cistim. Ali sada cu primjeniti Jeleninu tehniku ciscenja u hladnoj vodi, tako da cu ga vjerovatno cesce i kupovati. Inace kad se nakanim ocistim nekoliko odjednom pa ga stavim u staklenu posudu u frizider i tako ga onda s vremena na vrijeme uzimamo kasikom a i na dohvat ruke mi je kad hocu da ga stavim u salatu …..
Volim da ga stavim u salate, koristim ga kad pripremam przenu piletinu sa povrcem.
Skoro svako jutro popijem pola case soka od nara na prazan stomak!
Stavila sam i video na FB, mozda ce ti pomoci.