Na rodjendanu

Rodjendani u Danskoj se cesto slave ujutro, pogotovo ako su u dane vikenda i najcesce uz topla peciva, maslac i sir, vruc kakao i tradicionalni rodjendanski kolac – brunsviger.

Nedjeljno prijepodne na desetom rodjendanu imalo je i jedno iznenadjenje – italijanski omlet za ciju pripremu je potrebno:

  • 1 glavica luka
  • 125 gr sunke
  • 6 jaja
  • 1/2 dcl mlijeka
  • 2 kasike isjeckanog persuna
  • 1 kasika isjeckanog svjezeg bosiljka
  • so, biber
  • 3 kasike ribanog parmezana
  • 150 gr tjestenine

Postupak:

  1. Isprziti luk i sunku, pa ohladiti
  2. Umutiti jaja, mlijeko, persun i bosiljak, so i biber
  3. Skuhati pastu i ohladiti
  4. Sve sastaviti zajedno
  5. Usuti malo maslinovog ulja u tavu i usuti smjesu
  6. Peci dok se ne pocne stvarati obruc na vrhu
  7. Posuti ribanim parmezanom i staviti u rernu
  8. Peci dok ne dobije zlatnu boju

U Danskoj rodjendani ne prolaze bez zastava, vijorile su se ispred kuce slavljenice (nisu uslikane zbog kise), ali i na stolu.

Danska okrugla peciva sa makom

Pa domace pecivo sa hrenovkama i tipicno skandinavski drveni noz za mazanje maslaca

I danska zastava Dannebrog, stara vise od hiljadu godina, na koju su Danci jako ponosni. Legenda kaze da je pala s neba u jednoj bitci 15. juna 1219. godine u danasnjem gradu Talin u Estoniji.

Danski wienerbrød – danish

Mnogi se pitaju zasto se najcuvenije dansko pecivo zove wiener – brød ( brød-kruh), a jedna od prica je da su u 18oo i neke ucenici u pekarama bili nezadovoljni radnim vremenom i platom, pa obustavili posao i poceli strajk. Vlasnici pekara, uplaseni za propast svojih radnjica, doveli su pekarske ucenike iz Beca, a oni su  sa sobom donijeli recept za neki novi kruh, namazan maslacem, pa zarolan. Kad je strajk zavrsen i becki pekari otisli nazad, kupcima je nedostajao njihov kruh, te su ga danski pekari poceli redovno proizvoditi. Vremenom je to postalo jako popularno, posebno kada su mu poceli dodavati secer.

Danas je wienerbrød poznat u cijelom svijetu, postoji jako puno varijanti i oblika, sa kremom, bez krema, a ako se zeli probati dobar wienerbrød ide se u prvu pekaru.

Tradicionalni kolac Brunsviger sa farin – secerom, biproduktom kod proizvodnje secera, je nesto sto treba probati, a svi koji su ga probali nisu ostali ravnodusni.

I naravno rodjendanska torta sa cestitkama

I hura za slavljenicu, slavljenicki uzvik, bez koga ne prodje ni jedno slavlje.

18 odgovora na “Na rodjendanu”

  1. Srecan rodjendan slavljenici… Djeciji rodjendani se i u Australiji slave preko dana!

  2. Joj kako volim tvoje postove,toliko zanimljivi uvijek nešto novo naučim o tamošnjoj kulturi i navikama,i to me oduševi..omlet je savršen,zapravo sve mi se jako sviđa..huraaa za slavljenicu!

  3. Lijepo…. 🙂
    Italijanski omlet mi se bas svidja….
    Post kao i obicno lijepo napisan, popracen malim detaljima kao onaj tradicionalni danski noz za mazanje maslaca… 🙂

  4. Što mi je super što je rođus ujutro!!! Onda možeš jesti svega i svačega bez griže savesti:)
    U Danskoj ss isto baš dobro klopa za rođuse, a ovaj tradicionalni kolač izgleda-njami!!!

  5. Jako lijepo, omlet je krasan i radit ću ga čim stignem, a peciva i slatki kruščići su super, meni se takva hrana jako sviđa i drukčija je od onog što mi radimo doma.. 🙂

  6. Mnogo mi se dopada slavljenje rodjendana ujutru. A i posluženje je odlično. Ovaj italijanski omlet obavezno pravim uskoro.
    Divno si nam sve prenela Goco. I veliko ura za slavljenicu. 🙂

  7. Srecan rodjendan slavljenici, sve si nam tako divno docarala, kao i uvek. Zaista uzivam u tvojim pricama. Topli pozdrav!

  8. Sve mi deluje i više nego ukusno, naročito ova peciva. Još ako su vruća… Šta da radim kad na spisku onoga što ne volim da jedem ima samo nekoliko stavki?

Komentari su onemogućeni.