Jedan cvjetni trend siri se vec neko vrijeme Danskom i na putu je da premasi sve dosad postojece trendove popularnog sobnog cvijeca poput filadendrona, kaktusa i slicnih sobnih biljka koje vec duze vrijeme vidjamo po svim casopisima i Instagram-profilima.

Radi se o susenim buketima u prirodnim bojama ili kako su ih trgovci vec nazivali “vjecnim buketima”. Ipak najzapazeniji su oni suhi, obojeni raznobojnim bojama, najcesce pastelnim.

Danski Instagram-profili su prepuni ovih sarenih buketa, cvjecare su svakim danom sve punije raznih varijanti raznobojnih susenih buketa, odnedavno se mogu kupiti u gotovo svakom boljem supermarketu, a iako djeluju neprirodno i samo su trend koji ce uskoro, kako to obicno biva biti zamijenjen nekim novim, ovi neobicni buketi imaju i svoju pozitivnu stranu.

Trgovci ove bukete nazivaju vjecnim buketima, sto zapravo i jeste tacno, jer mogu stajati u vazni toliko dugo dok nam ne dosadi da ih gledamo. Iako od proizvodnje cvijeca zive mnogi ljudi u manje razvijenim dijelovima svijeta, svima je poznato da proizvodja rezanog cvijeca zahtijeva energiju i opterecuje prirodu.

Ruze i mnoge vrste rezanog cvijeca za bukete se uglavnom proizvode van Evrope i najcesce transportuju avionima iz recimo Afrike do evropskog potrosaca sto je takodje veliko opterecenje za prirodu. Cvijece uzgojeno u zagrijanim staklenicima na sjeveru Evrope jos je pet puta vece klimatsko opterecenje.

Zato je ova vrsta suvog buketa daleko bolji izbor od buketa koji uvene drugi dan nakon sto ga donesemo kuci, ako vec moramo kupovati cvijece koje nije zasadjeno u zemlju.

Kakvom bojom se boji cvijeće

Sareni bojeni suvi buketi izazivaju i razne polemike u medijima kao recimo pitanje boje kojom se cvijece boji. Ako je cvijece bojeno kemikalijama i opasnim bojama, pitanje je sta smo postigli ovim vjecnim buketima.

Pojedine cvjecare su se ogradile i prodaju samo cvijece bojeno bojama na bazi vode, a ako sami zelimo obojiti vlastito cvijece kod kuce, mozemo to uraditi jestivim bojama ili nekom sasvim prirodnom bojom.