Susena tjestenina u vrecicama je cesto bolja od tzv. svjeze vakumirane tjestenine svakojakih kvaliteta, ali je isto tako velika razlika u kvalitetu susene tjestenine. Neke od italijanskih zvucnih imena kao De Cecco, Garofalo ili Barilla koja su cesta na evropskom trzistu vaze za proizvodjace kvalitetnije tjestenine, ali ipak jedna marka koja je nedavno stigla u neke danske trgovine je po meni premasila sve do sada isprobane. Radi se o Rummo tjestenini sa tradicijom duzom od 160 godina i 6 generacija Rummo porodice.
1846. godine Antonio Rummo je u istorijskom gradu Benevento poceo sa velikim talentom i strascu praviti pastu od najboljih zrna durum psenice samljevenih u vodenici u kojoj se mljelo i najfinije brasno koje je slano kupcima u Napulj. Stara fabrika paste se i danas nalazi u starom dijelu Beneventa, nedaleko od Napulja, a sama pasta je jako popularna u Napulju.
Dvije vazne stvari za svaku pastu
Rummo pasta ima posebnu osobinu da ne mijenja oblik tokom kuhanja i zadrzava perfektnu al dente-konsistenciju, a razlog tome je specijalno usavrsena metoda koju su nazvali Lenta Lavorazione po kojoj se ova pasta proizvodi i zadovoljava prefinjeni ukus Italijana kada je u pitanju pasta.
Dvije stvari su jako vazne za svaku pastu, a to su da je konsistencija kuhane paste u redu i da pasta dobro upija sos. Kalupi kroz koje se pasta oblikuje mogu inace biti broncani i teflonski. Pasta pravljena kroz broncane kalupe dobro upija sos, ali kvalitet kuhane paste nije uvijek najbolji, dok se kroz teflonske kalupe dobija pasta koja je dobre konsistencije kad je kuhana, ali ima losu sposobnost da upija sos. Rummo tehnologija je rijesila taj problem koristeci specijalne kalupe koji su i od bronze i od teflona zajedno.
Za danasnji recept koristila sam:
- 250 gr tjestenine
- 1 limenku sjeckanog paradajza
- 6-8 cherry paradajza
- 1/2 male tikvice
- Maslinovo ulje, so, biber, bijeli luk
- Svjezu baziliku
- Bademe
- Parmezan sir
- a da bi dozivljaj bio kompletan koristila sam i tipicni italijanski zacin za pastu koji ne sadrzi nista pogresno, a pravljen je od susenog bijelog luka, origana, cilija i bosiljka i stigao je u moju kuhinju iz Napulja i cuvam ga za dobru pastu.
Postupak:
- Skuhati tjesteninu
- U tavu staviti maslinovo ulje i bijeli luk, te dodati limenku sjeckanog paradajza
- Prodinstati na tihoj vatri desetak minuta, te dodati nasjeckanu tikvicu i zacine i ostaviti da stoji na toplom kolu
- U drugoj tavi na suvoj teflonskoj podlozi ili u rerni na papiru za pecenje izgrilati prepolovljen paradajz. Ako zelite mozete i tikvicu izgrilati kao paradajz umjesto da je dodajete svjezu u sos.
- Sastaviti pastu i sos i pustiti da ukrcka par minuta
- Dodati grilani paradajz, nasjeckane bademe i naribani parmezan
- Ukrasiti svjezom bazilikom
Koja je vasa omiljena vrsta tjestenina? Koristite li vise suvu ili svjezu tjesteninu? Ili je mozda pravite sami?
Sve mi se sviđa – i jednostavan recept, i divne slikice, a posebno tekst na početku sa pojedinostima o ovoj meni nepoznatoj marki talijanske paste… ♥
Hvala, Gaga 🙂
Prvi izbor mi je domaća tjestenina, a od kupovnih De Cecco. Rummo nisam imala prilike probati, nadam se da ću se sjetiti kupiti kad ću prvi puta biti u Italiji ,)
Nadam se da ce ti se dopasti 🙂
Volim tjesteninu i bas mi se svidja ovaj recept a narocito taj suvi zacin. To je tacno ono sto i ja volim da stavim u tjesteninu.
Da, odlican zacin!
Bilo bi super isprobati tu tjesteninu, moram škicnuti kad drugi put budem u Italiji. Fotke gotovog jela su ti baš prave talijanske 🙂
Bilo je jako fotogenicno za slikati 🙂
Ah ti Italijani…od neceg odlicnog naprave nesto jos bolje!
Tako je 🙂
Opet poucno! Opet divno! I opet sasvim jednostavno! E zato volim da vas citam 🙂
Hvala najljepsa, takodje 🙂