Jedan od trendova u ishrani koji se sirio cijele 2017. godine je svakako kamilje mlijeko o kome se dosta govorilo i koje se u prosloj godini moglo kupiti u svim bolje opremljenim trgovinama u Danskoj i nosi epitet super hrane.

Iako vec godinama kravlje mlijeko dobija konkurenciju raznih vrsta “mlijeka” kao sto su sojino, bademovo, rizino i slicno, kamilje mlijeko je osvojilo samo manju grupu potrosaca.

Uvoznici kamiljeg mlijeka su kreativni u namjeri da privuku potrosace i kamilje mlijeko se prodaje sa raznim primjesama koji ga cine pitkijim ili cak u obliku hladne kafe tipa cappuccino ili caffe latte. 

Kamilje mlijeko je sladje od kravljeg mlijeka, pomijesano sa kafom je okusom slicnije kafi sa obicnim mlijekom. Takodje postoje planovi o novim desertima koji ce sadrzavati kamilje mlijeko kao palacinke, sladoled, smoothies i slicno.

Zasto kamilje mlijeko?

Za razliku od kravljeg mlijeka kamilje mlijeko ne sadrzi narociti protein beta laktoglubin koji se takodje ne nalazi ni u majcinom mlijeku, a sadrzi i vise kalcijuma i C vitamina od kravljeg mlijeka. 

Na kamiljem mlijeku se rade i mnoga istrazivanja, a cak i danski istrazivaci pomazu tom projektu i ispituju mogucnosti proizvodnje raznih mlijecnih produkata od kamiljeg mlijeka sto bi bilo od velikog znacaja za zemlje kao Etiopija u kojima kamile zbog velikih susa igraju znacajnu ulogu, jer mogu izdrzati dugo bez vode. Izvoz kamiljeg mlijeka bio bi od velikog znacaja za ovu zemlju u kojoj se pije sirovo kamilje mlijeko, a veliki visak mlijeka bi se mogao koristiti za produkciju recimo jogurta, sira, maslaca i slicno, te izvoziti i na taj nacin donijeti radna mjesta i prihode Etiopljanima.