Souad Taha je rodjena u Bejrutu od palestinskih roditelja koji su u Libanon pobjegli iz palestinsko-izraelskog konflikta. Kao mlada djevojka Souad upozaje Hamada koji zbog prijetnji nekih grupacija 1982. godine bjezi iz Libije u Abu Dhabi. Nakon nekog vremena za Hamadom krece i Souad gdje se odmah nakon dolaska vjencavaju da bi Souad uopste mogla prenociti kod njega.
Tako pocinje njihov zajednicki zivot, a nakon sto dobiju prvo dijete sina Abdel Aziza zbog problema sa istraznim vlastima 1984. godine ponovo bjeze, ovoga puta put ih donosi u Dansku gdje zive i danas i gdje su dobili jos dvoje djece.
Danas je njihov prvi sin Abdel Aziz zurnalist i poznato televizijsko lice u Danskoj, nedavno se pojavila u prodaji i njegova knjiga bazirana na razgovorima koje je vodio sa svojom majkom i u kojoj se nalazi i ovaj recept za manakish.
Manakish je vrsta kruha sa nadjevom koji se srece u Siriji, Libanonu, Palestini i Jordanu i koji se najcesce jede za dorucak. Nadjev je najcesce mjesavina zacina Za'atar, ali to mogu biti i razni drugi nadjevi od sira, mesa, paradajza.
Kako je Manakish pratio Souad kroz zivot
Manakish ima veliku ulogu u zivotu Souad Taha, od djetinjstva u kojem je jela ova mirisna i topla peciva, ali i kasnije u zivotu.
Onoga dana kada je kao mlada Palestinka krenula iz roditeljskog doma preko kontrolnih punktova sa laznim ispravama u rukama put Abu Dhabija, majka joj je sakrila pravi pasos izmedju upravo ovih peciva.
Kasnije, nakon dolaska u Dansku kada je pocela raditi kao privatna dadilja djeci iz susjedstva koju je cuvala u svojoj kuci pekla je ova peciva po kojima je postala poznata u cijeloj ulici. Hrana joj je sluzila kao most koji je spajao njenu i dansku kulturu, a mnoga tada mala djeca koja je cuvala i danas se rado sjecaju svog omiljenog nadjeva na manakish pecivu.
Recept koji je objavljen u knjizi sadrzi zobene pahuljice sto nije slucaj u originalnom receptu njene majke. Pahuljice je dodala Souad zeleci da njen manakish dobije i jednu dansku notu, jer je poznato da su zobene pahuljice oduvijek servirane kao dorucak u danskim domovima.
Manakish se moze puniti i sirom, pa cak kako Souad kaze i saviti u obliku malih pizza sto djeca jako vole.
Potrebni sastojci
- 500 grama brasna
- 50 gr svjezeg kvasca
- Cajna kasicica secera
- 1/2 cajne kasicice soli
- 5 supenih kasika zobenih pahuljica
- 5 supenih kasika jogurta
- 4 kasike ulja
- 2, 75 dcl tople vode
- 7 kasika za'atara i 2 kasike maslinovog ulja pomijesati za nadjev
Postupak
- Kvasac izmrviti u toploj vodi i dodati secer
- Tome dodati ulje, jogurt, zobene pahuljice, brasno i so
- Umijesiti tijesto, pokriti i ostaviti da nadolazi petnaest do dvadeset minuta
- U medjuvremenu u zdjelici razmutiti zaatar i maslinovo ulje
- Tijesto podijeliti u 10 – 12 loptica i svaku rastanjiti na podlozi posutoj brasnom
- Namazati nadjevom, staviti na papir za pecenje i peci desetak minuta na 250 stepeni
Za'atar je mjesavina zacina Arabijskog Poluostrva i Srednjeg Istoka koji se najcesce koristi pomijesan sa uljem kao umak u koji se umace kruh. Ova mjesavina obicno sadrzi: origano, timijan, bosiljak, sezam sjemenke, mazuran, morsku so i sumak, a vise o zacinu sumak procitaj ovdje
{Manakish sa sirom – feta sir pomijesan sa maslinovim uljem}