DSC_0042

Jedna od novina u mojoj kuhinji je bambusna posuda {steamer} za kuhanje na pari koja mi se dopala odmah nakon prve upotrebe i sigurno je nesto sto cu koristiti i dalje. Namjera mi je da isprobam za sta je sve mogu koristiti, a za pocetak su to bile neke vrste povrca kao spinat, brokula, gljive i slicno. Znam da se za kuhanje na pari mogu kupiti razni avansirani uredjaji i skupo posudje, ali ova azijska bambusna zdjela pristupacne cijene je sasvim dovoljna. Bambusne zdjele se mogu stavljati i jedna na drugu, te se tako u isto vrijeme moze kuhati nekoliko stvari, zapravo cijeli rucak.

DSC_0004

Kuhanje na pari je veoma zdrav oblik pripremanja hrane, daleko zdraviji od przenja ili kuhanja u vodi u kojoj ostaju mnogi vitamini. Mnogi ljudi imaju naviku da prekuhavaju povrce koje tako gubi ne samo oblik i boju, pa se ne moze prepoznati sta je u jelu, nego i korisne sastojke. Isto tako ponekad kuhamo povrce u previse vode, a sto vise vode, to duze vremena da sve prokuha i vise mogucnosti da unistimo sve sto je u povrcu zdravo.

Povrce kuhano na pari zadrzava hrskavost i lijepu boju, a sve se odvija daleko brze i lakse nego kuhanjem u serpi. Bambusne zdjele sa zeljenim sadrzajem se poklopljene jednostavno postave u na primjer dublju tavu sa malo vode. Kada voda prokuha, para ulazi u zdjelu kroz supljikavo dno.

DSC_0017

Povrce skuhano na pari je odlican nacin za spremanje hrane za sve koji izbjegavaju suvisnu masnocu ili ako se jednostavno zeli dijetalniji obrok za veceru i slicno. Ovako spremljeno povrce sa malo soja-sosa moze biti mali obrok ili jednostavan prilog drugim jelima. Kuhati na pari se moze gotovo sve sto normalno kuhamo u vodi, samo sto je vrijeme pripreme za neke namirnice duze, za neke krace.

DSC_0022

DSC_0031

DSC_0069

Kuhanje na pari bez specijalne posude

Skuhati povrce na pari moze se i na sasvim jednostavan nacin bez posebnih zdjela. Prilikom kuhanja krompira kada pred kraj voda dodje pred samo ukuhavanje, na vrh se moze poloziti malo povrca i poklopiti. Tako ce se povrce lako i brzo skuhati na malo pare i tako ujedno ustedjeti i energija, ali i jedan sud manje za prati.

Drugi nacin je metalno cjedilo koje se moze staviti preko zdjele u kojoj kuha voda na dnu. U cjedilo se postavi povrce i skuha.

DSC_0053

Da li praktikujete kuhanje na pari? Koja su vasa iskustva?

6 odgovora na “Kako kuhati na pari”

  1. Ja do sad skoro nista nisam kuvala na pari a nemam ni neku posudu koju bi za to koristila a ni iskustva u tome. Doduse rado bih probala karfiol i brokoli tako kuvan jer njih inace kuvam samo 5 min u kljucaloj vodi i volim da ostanu krckavi a ovo bi bio zdraviji nacin za to. Par puta sam gledala neke aparatice za kuvanje na pari ali jednostavno nemam mjesta za to u kuhinji a posude od bambusa nikad do sad nisam vidjela tako da predpostavljam da ih kod nas nema.

  2. Kuhalo na paru je jedan od prvih malih kućanskih aparata koji sam si kupila kad sam uselila u svoj stan. Obožavam povrće kuhano na pari i vidjela sam u receptima koji se dobiju uz kuharicu da se na pari može pripremati i riba i meso, ali te su namirnice draže pečene pa još nisam isprobala

    1. Draga Marija, stvarno ne bih znala, pokusala sam malo traziti sad na internetu, ali bez nekih rezultata. Mozda u nekim ptodavnicama zdrave hrane. Pozdrav i hvala na citanju 🙂

Komentari su onemogućeni.