Ćevapi bez mesa

Kada iz nekog razloga odlucite da vise ne jedete meso, svakodnevno morate biti kreativni i ishrana odjednom ujedno postane i zdravija i raznovrsnija, jer u nju unosite vise povrca nego sto bi to radili da jedete meso. Jela postaju sarenija, prepuna boja, bogata okusima i zacinima, a sve ono za sta ste mislili “kako cu to napraviti bez mesa” postaje na ovaj ili onaj nacin moguce. Nesto se inspirisete od drugih, nesto isprobate sami i lagano je sve vise jela na vasoj vegeterijanskoj trpezi. Tako su odjednom moguce lazanje, ali i ona tradicionalna jela kao sarma, kalja i slicno.

Kazu sve je moguce osim cevapa, ali i to je postalo moguce.

Tu je i sojin granulat koji sluzi kao zamjena za mljeveno meso

U danskim trgovinama je svakim danom sve veca ponuda raznoraznih proizvoda namijenjenih vegeterijancima i veganima kao sto su lazno meso, seitan i slicno koje uveliko pomaze kada ne ostaje previse prevena za pripremanje hrane, jer mora se priznati vegeterijanska ishrana zahtijeva vise vremena u kuhinji.

Tu je i sojin granulat koji sluzi kao zamjena za mljeveno meso, ali ovih dana kao nesto sasvim novo na trzistu pojavilo se “biljno meso” u svjezem obliku  koje se na prvi pogled moze uciniti kao pravo mljeveno meso. Cak je i izlozeno pored ostalog mljevenog mesa, a namjera je da se pored vegeterijanaca i ostali kupci inspirisu i smanje kolicinu mesa u ishrani.

Meso je proizvedeno uglavnom od vrganja, soje i zacina, a dodana mu je i cikla od koje ima boju mesa. Testirano je od strane poznatih kuhara u Danskoj koji su sa ovim novim proizvodom uspjesno pravili standardna jela od fasiranog mesa, a interesovanje za ovo “meso” vec raste i izvan granica Danske.

Ponekad dobijem komentar vezano za produkte od soje i ljudi su cesto skepticni po pitanju GMO, pa zelim naglasiti da se na trzistu mogu naci proizvodi od ekoloske soje. Soja je inace veliki izvor biljnih proteina.

Vegeterijansko meso

Cevapi bez jaja i mesa

Naravno odmah je isprobano i u mojoj kuhinji, a prva pomisao je bila – cevapi. Mesu sam jednostavno dodala bijeli luk, ulje, malo vode i hljebnih mrvica, te razne zacine i formirala cevape, a da bi ugodjaj bio potpun tu su bile i lepinje za koje se recept nalazi na dnu teksta.

Vegeterijanski cevapi u lepinji

Lepinje za cevape

Nikada u kuci ne mozemo napraviti lepinje toliko dobre kao one iz pekarskih peci, ali mozemo priblizno. Tajna lepinja je da se zamijese malo mekse i da stoje i nadolaze sto duze. Ovoga puta sam malo izmijenila recept sa interneta za koji se link nalazi na dnu teksta i pravila sam ih sa sojinim mlijekom bez secera tako da ih mozemo zvati veganskim.

Potrebni sastojci:

  • 1 kg brasna
  • 50 gr svjezeg kvasca
  • 1 cajna kasicica secera
  • 2 cajne kasicice soli
  • 5 dcl sojinog mlijeka
  • 1,5 dcl vode

Postupak:

  1. Kvasac, secer i jednu kasiku brasna staviti u vodu, promijesati i ostaviti da nadodje
  2. Zatim dodati brasno i so, te zamijesiti mlijekom, ali ne pretvrdo
  3. Pokriti krpom i ostaviti da nadolazi najmanje 1 sat
  4. Prebaciti na sto i formirati 7 loptica, pokriti ih krpom i ostaviti da stoje najmanje petnaestak minuta
  5. Svaku lopticu istanjiti pritiskom dlana, te tupom stranom noza napraviti nekoliko unakrsnih linija i premazati mlakom vodom
  6. Po zelji posuti nigella sjemenkama
  7. Pokriti krpom i ostaviti da stoje najmanje pola sata
  8. Peci desetak minuta

Originalni recept za lepinje pogledaj ovdje