Mnoge solje caja se pripremaju svakodnevno za nekoliko sekundi. Brzo i lako, potapanjem papirne vrecice u vreloj vodi. Da li je tako brzo pripremljen caj dobar i kvalitetan jedno je pitanje, ali znamo li dovoljno o samim vrecicama za caj?

Prve vrecice za caj su napravljene 1908. godine, pravljene su od svile sto je kasnije zamijenjeno gazom, a na kraju papirom. 1960. godine je samo 5 % svjetskog caja pakovano u vrecice. Kasnije su reklame ucinile svoje i velika vecina je prisvojila caj u vrecicama.

Svilene (piramida) vrecice

Onda su ponovo “izmisljene” svilene vrecice, ali ovoga puta su ih samo nazvali “svilene”, caj pakovan u njima placamo vise, a kao potrosaci smo opet prevareni. Prave se zapravo od plastike ili najlona, a ovih dana smo mogli procitati rezultate jednog istrazivanja sprovedenog u Kanadi o upravo ovim “svilenim” (piramida) vrecicama.

Nathalie Tufenkji, profesor na Univerzitetu u Montrealu narucila je jednog jutra caj u kafe-baru i u svojoj solji zapazila vrecicu koja je licila na plastiku. Odjednom joj je prosla kroz glavu pomisao koliko cestica mikroplastike ima u toj solji caja, a kad je otisla na radno mjesto, zapocela je istrazivanje slicnih vrecica raznih proizvodjaca caja.

Radi se o takozvanim “svilenim” vrecicama u obliku piramida koje koriste svi proizvodjaci modernih mjesavina cajeva koja se prodaju u ekskluzivnim pakovanjima i koja su ujedno i daleko skuplja od onih u papirnim vrecicama. Poredjenja radi “svilene” vrecice lice na najlon carape, u njima se moze i vidjeti sama boja caja i razne mjesavine cajeva bolje i ekskluzivnije izgledaju u prozirnoj vrecici nego u papirnoj. Navodno se caju u listu, posebno onaj gdje su listovi zavijeni u rulice u ovim vrecicama moze bolje otvoriti i razviti najbolju mogucu aromu, a sam caj nece imati okus papira koji ostaje u ustima iza papirnih vrecica. Moguce. Ali…

Sta je pokazalo istrazivanje?

Kada se vrecice pokvase u vreloj vodi, ispuste mikroplastiku i partikle nanoplastike i to u broju koji nije samo stotinu ili hiljadu kako je ocekivala Nathalie Tufenkji, nego se radi o milijardama.

Vecina svilene vrecice pravljena je od polyethylenterephthalata (PET) dozvoljenog u industriji hrane za obicnu ambalazu ili od najlona poput vrecica za hranu, ali u slucaju vrecica za caj desava se to da vrecicu potapamo u vrelu vodu gdje nastaje problem.

U solji caja ustanovljeno je 11,6 milijardi mikroplastike i 3,1 milijarda cestica nano-plastike sto je ovih dana objavljeno u Environmental Science & Technology.

Naucnici su ostali sokirani rezultatima posebno kada se pomisli na ljude koji dnevno piju i po nekoliko solja caja pakovanog u ovakve vrste vrecica.

Je li onda papirna vrecica za čaj rjesenje?

Odgovor je Ne. Proizvodjaci tvrde da ne koriste ljepila u proizvodnji vrecica, ali da se papirni filter bilo da je izbijeljen ili nije ne bi rastopio u vreloj vodi, a caj rasuo po solji, ipak se mora koristiti neko sredstvo za povezivanje sto opet ostaje u nasoj solji caja. Ovo je opet posebna tema.

PLA vrećice za čaj

Postoje i razgradive vrecice koje se prave od GMO- baziranog skroba kukuruza ili secerne trske. Poznate su po imenu PLA i razgradjuju se direktno u solji caja.

Kao sto vidimo, tesko je odabrati vrecicu za caj koja nema mane. Plastika, hemijski tretiran papir, GMO…

Iako proizvodjaci tvrde da je caj u vrecici koji je poznato nam je svima cesto jako usitnjen, tacnije cesto lici na prasinu jednako dobar kao i onaj koji prodaju u rinfuzi ili da ne spajaju vrecice ljepilom, ipak je najbolje kupiti caj u rinfuzi i procijediti ga u sitnom cjedilu, a dobri i kvalitetni listovi caja se mogu ponovno zaliti u toku dana sve dok ne izgube okus.

Jedan komentar na “Neke vrste vrećica ostavljaju mikroplastiku u našoj šolji čaja”

  1. E zato sam upravo brala sipurke pa cu da ih prosisim. I hvala ti. Ubuduce ce cu piti caj u rinfuzu. Sigurnije je.
    Ko zna sta je sve “lepo” nama upakovano. Pa jos i platimo “lepo”.

Komentari su onemogućeni.