Pinjoli

Pinjoli su plodovi jedne vrste mediteranskog bora, sakriveni u velikoj sisarci. Na sisarke sam slucajno naisla ovih dana u jednoj trgovini, inace ih nije lako pronaci. Kupljenu sisarku treba drzati na toplom mjestu 8 do 10 sedmica, dok se sama ne pocne otvarati u obliku malog proreza, a paznju zaokuplja i pucketanje prilikom otvaranja.

Obicno se pocne otvarati nakon 6 sedmica. Kad se sisarka otvori, vidi se kako se unutra kriju pinjoli, svaki zavijen u svoju ljusku. Sisarka sadrzi oko 80 pinjola, a svaki od njih se mora osloboditi iz svoje ljuske krckalicom za orase. Kad se sve zavrsi, bolje se razumije zasto su  tako skupi.

Naravno da je lakse kupiti gotovu kesicu, ali je jako zanimljiv i ovaj proces. Pinjole poznajemo ociscene i spakovane u malim porcijama, jer se zbog velike koncentracije masti lako uzegnu kao i orasi, zbog cega su ih neki stari narodi cuvali uronjene u med.

Pinjoli sadrze puno proteina, kalijuma, zeljeza i vitamina E, koji jaca imunitet, moze se jesti sirov, ali i blago uprzen na suvoj tavi gdje dobije lijepu zlatnu boju.

U Italiji, Grckoj i Turskoj dodaju ih kuhanom povrcu i rizi, gdje pinjoli daju masnocu rizi ili se dodaju spinatu, gdje su  predivan ukras na zelenoj boji spinata, ali i hrskavi kontrast mekanom spinatu.

Ipak najcesce se pinjoli dodaju salatama ili su sastojak za pravljenje pesta, kojim obiluje italijanska kuhinja i izvrsno se slaze uz tjesteninu.

 Zeleni pesto

  • 100 gr pinjola
  • 2 dcl maslinovog ulja
  • so, biber
  • 4 supene kasike ribanog parmezana
  • malo bijelog luka
  • 2 sake svjezeg bosiljka
Sve sastojke je samo potrebno izmiksati, tako sto se pocne od bijelog luka, dodaju se pinjoli, parmezan, bosiljak i ulje. U nekim receptima se ulje dodaje postepeno. Biber je po vlastitoj zelji, a so se slobodno moze i izostaviti.

 

Volite li vi pinjole?

16 odgovora na “Pinjoli”

  1. Volim pinjole ali brate mnogo su skupe. Kad gledam na Travel-u neke reportaže iz arapskih zemalja pa kad vidim kako po svemu i svačemu bacaju po šaku, prosto gledam s nevericom:-)))

      1. Posle ovog komentara izvela sam kucu u šetnju i otišla u deo parka gde ima dosta borova. Videla sam po neku sličnu šišarku ali sve je toliko bilo prljavo da se nisam usudila da pipinem ni jednu. Kad budem otišla u vikendicu moraću malo da pregledam okolne šumarke;-)))

  2. odlican clanak! dijelim 🙂
    da volim pinjole ali nikad ih jos nisam sama vadila iz sisarki :). ne sjecam se niti da sam ove sisarke ikad vidjela na prodaju.

  3. Jako iz volim pogotovo u pestu. A da su baš pristupačni i nisu. Prvo što im je cijena dosta visoka a i nije ih baš lako pronaći u prodaji.

  4. Obožavam pesto. Nisam nikada vidjela pinjole u šišarkama niti sam vidjela tu šišarku kod nas za kupiti, jako zgodno i zanimljivo 🙂

  5. Ako su nečiji postovi zanimljvi i edukativni to su zasigurno tvoji,toliko zanimljivih pojedinosti o pinjolima,moram priznati da kod nas pinjoli nisu nešto zastupljeni,zaista vrlo rijetko ih koristim u kuhinji..veliki ti pozdrav:)

Komentari su onemogućeni.