U posljednje vrijeme nismo mogli, a da se po socijalnim medijima, blogovima, casopisima ili menijima kafea i restorana koji serviraju vegeterijanska ili veganska jela ne sretnemo sa izrazom Buddha Bowl i zivopisnim zdjelicama najrazlicitijeg sadrzaja. Odakle dolazi naziv i sta je zapravo Buddha Bowl?
Ōryōki sto se moze prevesti kao “sasvim dovoljno” ili “onoliko koliko treba” oznacava pribor za objedovanje budistickih monaha, dok samo ime u japanskoj tradiciji oznacava nacin objedovanja sa nizom pravila i preciznih pokreta u kojem je takodje prisutna i meditacija, a servis za jelo se sastoji od drvenih zdjelica razlicitih velicina od kojih se najveca zove Buddha Bowl sto simbolicno predstavlja Budu i njegovu pamet.
Buddha Bowl kao obrok se sastoji od osnove koja je obicno smedja riza ili quinoa, ali to mogu biti i nudle, tjestenina ili pak zrno neke druge zitarice po vlastitoj zelji na sta se dodaje salata, razne vrste povrca, mahunarke, zacinsko bilje, sjemenke, orasasti plodovi, dressing i cesto tofu ili slanutak kao izvor proteina za vegeterijance. Svako moze napraviti svoju vlastitu verziju, a ovakav obrok je i odlican nacin da se isprazni frizider i na lijep nacin upakuje preostalo povrce iz frizidera. Buddha Bowl je prakticno i jednostavno svakodnevno jelo koje se moze i ponijeti na posao ili u skolu, ali se moze servirati i za goste tako da se razni sastojci pripreme u vece posude, a svaki gost kreira svoju zdjelicu sa svojim omiljenim sastojcima.
Procitaj takodje: Zdjelice ili tanjiri
Za danas evo jedne jednostavne verzije sa tipicnim jesenjim namirnicama kao tikva i kupus. Jedan od danasnjih sastojaka je i prokelj na ciji se pomen mnogi namrste. Prokelj je zapravo daleko ukusniji pecen nego kuhan, pa mu mozda treba dati sansu i probati ga na malo drugacije nacine od uobicajenih.
Za danasnju verziju Buddha Bowl potrebno je:
- Kuhana smedja riza
- Hokkaido tikva
- Brokoli
- Prokelj
- Mrkva
- Crveni kupus
- Svjezi korijander
- Humus
- Sjemenke sezama
- Suseni cili
- Timijan
- Kokosovo ulje
Postupak:
- Rizu skuhati na uobicajeni nacin
- Tikvu isjeckati na vece kocke velicine zalogaja
- Prokelj ocistiti skidajuci vanjske listove i vece prepoloviti
- Brokoli podijeliti u vece bukete
- Posuti susenim timijanom koji se inace oslicno slaze sa svim pecenim povrcem, narocito korjenastim
- Ispeci petnaestak minuta u rerni u plehu podmazanom kokosovim uljem
- Sloziti sastojke u zdjelicu, te dodati nasjecen crveni kupus i korijander
- Na vrh dodati humus i sjemenke sezama ili kao sto sam ja izabrala humus posut sezamovim sjemenkama i susenim cilijem servirati u drugu zdjelicu
Procitaj takodje Kokosovo ulje, ulje koje su nepravedno osudili
Prijatno!