Wasabi je korijen koji se uzgaja u Japanu i to u samo nekoliko oblasti, jer uzgoj zahtijeva dosta vode i stalnu temperaturu izmedju 12 i 14 stepeni, a osim u Japanu uspijeva i u jednoj oblasti istocnog dijela Sibira. Zato se moze i pretpostaviti zasto mu je cijena visoka, a krece se od 160 do 200 dolara za kilogram. Osim toga raste i veoma sporo. Wasabi ponekad nazivaju i japanski hren, jer donekle podsjeca na hren, a postao je popularan uporedo sa tim kako je rasla popularnost sushija s kojim se najcesce konzumira u obliku wasabi paste. Volimo ga i u razlicitim produktima za grickanje kao sto su ovi kikiriki sa fotografija prevuceni “wasabijem”. Ali, kako onda tako skup proizvod nalazimo svuda? Kad smo vec kod hrena, evo i kako. Industrija se jednostavno pobrinula za to i umjesto wasabija u vecini proizvoda koristi sasvim mali udio ili ga sasvim zamjenjuje hrenom, senfom i dodatkom vjestackih zelenih boja. Sve sto je proizvedeno van granica Japana je upitno koliko wasabija sadrzi. Znaci nasa wasabi pasta nije wasabi, wasabi prah koji se mijesa s vodom nije wasabi.
U Japanu se svjez wasabi {Eutrema wasabi} prodaje u posudama s vodom, renda specijalnim rendama pravljenim od riblje koze koje lice na krupni smirgl papir nakon cega se dobije svijetlo-zelena pasta koja je blaza od kopije wasabija koju mi poznajemo. Wasabi se koristi kao dodatak mnogim jelima, narocito uz sashimi i sushi, servira se u najboljim restoranima, ali i u japanskim domovima kada rucak treba biti poseban.
U Danskoj se moze nabaviti sadnica wasabija, citala sam da su rezultati veoma skromni, jer je wasabi jako tezak za uzgoj, ali se uvijek moze pokusati.
PROCITAJ TAKODJE Sticks'n'sushi
Volite li wasabi ili to sto zovemo wasabi?
Photo kredit 2
Obozavamo ga! Sad sam se razocarala, nisam znala da ovo sto jedemo nije pravi wasabi 🙁 U svakom slucaju, super informacija, hvala!