Vruće kiflice za hladne dane

Dizana tijesta su laka i jednostavna poslastica, koju skoro uvijek mozeo napraviti od namirnica koje imamo u kuci, a narocito su dobra za hladne zimske dane. U Danskoj je posljednjih dana padao snijeg, temperatura je oko 10 stepeni u minusu – idealno vrijeme za kiflice poput ovih i solju dobrog caja ili vruceg kompota.

Ovaj recept imam vec dosta godina i ne odustajem od njega. Moze se koristiti i za slane i za slatke kiflice, a da osim fila puno ne mijenjate. Ako ih pravim kao slane, premazem ih prije pecenja razmucenim jajetom i pospem krupnom morskom solju ili ih samo filujem sa sirom. Kao slatke filujem ih raznim marmeladama i pospem secerom u prahu.

Potrebno je:

  • 1/2 kg brasna
  • 25 gr svjezeg kvasca ili jedna kesica suvog
  • Malo soli
  • 1 jaje
  • 1 supena kasika secera
  • 2,5 dcl mlijeka
  • 6 supenih kasika ulja

Zamijesiti tijesto, pustiti da odstoji, razvaljati i napraviti dvije ili tri loptice, razvaljati ih i sjeci u 6 ili 8 dijelova, filovati, pa ponovo pustiti da odstoje. Peci na papiru za pecenje 15-20 minuta.

Ove na slici filovane su  pekmezom od sljiva iz Podravke i mojom omiljenom marmeladom od sipka.

Volim praviti dizana tijesta, jer su jednostavna i laka za praviti, zamirisu cijelu kuhinju, svi ih vole i brzo nestanu. Je li neko za ovu posljednju? Koji je vas omiljeni recept za dizana tijesta?

41 odgovor na “Vruće kiflice za hladne dane”

      1. Predivne su kiflice! Danas sam ih pravila prvi put i zaista su meke, odusevila sam se!
        Pozdrav!

  1. Goco, ja bih radije jednu slanu varijantu, pa pristavi caj, a ja stizem brzim vozom 😉

  2. Ja bas sad stugla na posao, i ova zadnja bi mi tako dobro dosla uz prvu jutarnju kafu.
    Super izgledaju, bas cu probati tvoj recept, mada ja vec godinama pravim kiflice ukiselo, u tijesto dodajem kiselu pavlaku…

    Pbozavam sve vrste kiflica, posebno slane punjene sa malo sira….:)

  3. Super su kiflice ! Nema mi ništa draže nego kada zamirišu iz pećnice , a onda ih još onako tople probam. Uz šalicu čaja često sa njima nemam mjeru. Ove tako lijepo i primamnjivo izgledaju !

  4. Privukla me predivna fotkica sa naizmjeničnim bojama pekmeza, a poslije vidim i predivne meke kiflice.

  5. Jucer sam otkrila Vas blog.
    Za pocetak isprobala Vase kiflice i nestale su u trenu :).
    Molim Vas uputu: kad radite slanu varijantu,izostavljate li secer u potpunosti ili?
    Lp i puno uspjeha u radu.

    1. Hvala puno Sabina, drago mi je da su ti se dopale. Slane sa sirom pravim sa istom kolicinom secera, jer nije puno 1 kasika. Mozda s mesom ili hrenovkama bi trebalo mrvicu manje 🙂

  6. Koliko je to “malo soli”? Ja nikada nisam pravila kiflice,tek se ucim da spremam pa nemam pojma kako to ide 🙂 Ove vase su mi se bas dopale i pokusala bih da ih napravim. Nije li puno 6 supenih kasika ulja? Hvala unapred na odgovorima. Pozdrav od mlade domacice

    1. Malo soli je recimo ako ces filovati slatkim punjenjem recimo kao na vrh cajne kasicice malo 🙂 U mnoge kiflice ide margarin, a u ove ne ide, pa zato ulje. Tako glasi recept, ali ti mozes probati i s manje. Nadam se da ce ti uspjeti. Puno pozdrava 🙂

    1. Ja uvijek ugrijem rernu na najvisoj temperaturi koja je kod mene 250, stavim pleh sa kiflicama i cekam da lagano pocnu dobijati boju, a zatim smanjim na 150 do 170 otprilike. Tako sva tijesta pecem. Nekako kad u receptu pise na 200 moja rerna nije najbolja za krenuti peci na 200 🙂
      Hvala za pitanje i hvala sto citate blog 🙂 Srdacan pozdrav

Komentari su onemogućeni.