Uvijek je zanimljivo probati neku novu so drugaciju od one na koju smo navikli. Mnogo je poznatih vrsta soli u svijetu poznatih po fantasticnom okusu poput recimo Maldon soli, ali i po samim nacinima proizvodnje. Kolekciji neobicnih vrsta soli kao havajske, himelajske, islandske nordjur soli, soli za ribanje i jos nekih pridruzila se i mozda najneobicnija so.

Radi se o soli Inka iz Perua iz mjesta Maras udaljenog cetrdesetak kilometara od grada Cusco ciju smo trznicu nedavno vidjeli.

Mnogo je toga po cemu je ova so neobicna i drugacija, a najzanimljivije od svega je da se dobija po starim metodama po kojima su so dobijali Inke, jedna od najimpresivnijih civilizacija covjecanstva.

Na visini od 3000 metara u terasastim bazenima koji su danas i jedna od atrakcija Perua nastaje ova so isparavanjem prirodno slane vode koja se spusta iz netaknute prirode sa vrhova jos vise planine.

Iz svakog od ovih terasastih bazena dubine oko tridesetak centimetara dobije se oko 150 kilograma soli mjesecno. Kada na dnu bazena ostane so, sastruze se i sakuplja u kosare u kojima se osusi do kraja.

Lokalno stanovnistvo ovu so koristi i kao hranu i kao lijek, kao i za kupanje.

So iz ovog podrucja je sve poznatija zahvaljujuci i poznatim peruanskim kuharima koji su u svojim restoranima u Limi poceli koristiti ovu neobicnu so i po onoj poznatoj “dobar glas daleko se cuje” ova so je postala trazena i u drugim dijelovima svijeta.

Inka so sadrzi magnezijum, zeljezo, kalcijum i cink, smatra se da je dobra u lijecenju anemije i osteoporoze, a preporucuje se i dijabeticarima.

Inka so je potpuno prirodna, a drevni nacin proizvodnje izdvaja je od drugih vrsta soli.

Svjedoci smo problema zagadjenja mora kojih nije postedjena ni morska so o cemu smo ranije govorili i na sta se mozete podsjetiti ovdje Sta se krije u morskoj soli.